شرکت کارآفرینان نیرومند باد شرقشرکت کارآفرینان نیرومند باد شرقشرکت کارآفرینان نیرومند باد شرق
05135412558
info@karafarinan-nb.com
مشهد شهرک صنعتی توس فاز ۲

نخستین توربین بادی شهرستان تایباد

نخستین توربین بادی شهرستان تایباد

راه‌اندازی نخستین توربین بادی شهرستان تایباد

نخستین سایت بادی در شهرستان تایباد با حضور فرماندار و جمعی از مسئولان این شهرستان، با نصب توربین بادی 5 کیلووات شرکت «کارآفرینان نیرومندباد شرق» راه‌اندازی شد.

نخستین توربین‌ بادی این شهرستان در منطقه‌ای نزدیک روستای کُشگک از توابع این شهرستان و توسط شرکت «نیروگاه روشن‌باد تایباد» به بهره‌برداری رسیده است و به تأمین بخشی از نیاز این شهرستان به انرژی برق کمک خواهد کرد.

مدیر شرکت «کارآفرینان نیرومندباد شرق» در این خصوص گفت: به دلیل وجود ظرفیت بالای انرژی بادی در شرق کشور و قرار گرفتن مناطقی از استان‌های خراسان رضوی و جنوبی در یک دالان بادی قوی، بررسی‌های گسترده‌ای در این زمینه انجام شده تا نقاط مستعد برای بهره‌برداری از انرژی بادی شناسایی شود که «سایت بادی کُشگک» در حوالی شهرستان تایباد نیز در زمره این نقاط قرار گرفته است.

سیدمرتضی حسینی افزود: توربین بادی 5 کیلووات این شرکت دانش‌بنیان که طراحی و ساخت آن بر اساس توانمندی‌ها و دانش بومی انجام شده است، پیش از این در «سایت بادی خرگرد» شهرستان خواف نیز نصب شده بود که با توجه به عملکرد رضایت‌بخش فنی، ساخت نمونه‌های بیشتری از آن در دستور کار قرار گرفت و توربین بادی نصب‌شده در شهرستان تایباد نیز از همین نوع است.

وی با اشاره به بومی‌سازی دانش و توان فنی در این زمینه تصریح کرد: صنعت ساخت توربین بادی از صنایع نوین و پیشرو در سطح جهان محسوب می‌شود که تاکنون کشورهای معدودی به توانایی طراحی و تولید آن در مقیاس صنعتی دست یافته‌اند. با توجه به چشم‌انداز روبه رشد انرژی‌های تجدیدپذیر و ظرفیت قابل توجهی که در این زمینه در کشور ما وجود دارد، دستیابی به این توانمندی مورد توجه قرار گرفت که با بهره‌گیری از جمعی از متخصصان جوان و مجرب داخلی و تشکیل تیم تحقیق و توسعه در شرکت «کارآفرینان نیرومندباد شرق» موفق به طراحی توربین بادی 5 کیلووات شدیم.

مدیر شرکت دانش‌بنیان «کارآفرینان نیرومندباد شرق» با تأکید بر اهمیت طی فرایند‌های مربوط به طراحی و ساخت توربین بادی در داخل کشور گفت: تناسب طراحی انجام‌شده با شرایط اقلیمی و الگوی باد در مناطق مورد نظر برای استفاده از این فناوری، از نکات مهم برای ارتقای بازدهی، عمر بیشتر و صرفه اقتصادی بالاتر توربین بادی محسوب می‌شود. همچنین با توجه به اقدامات لازم در جهت تعمیر و نگهداری توربین بادی در طول عمر آن که بیش از 20 سال برآورد می‌شود، دستیابی به دانش فنی در این زمینه از نکات حائز اهمیت برای رشد این صنعت به شمار می‌رود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم بهره‌برداری از انرژی بادی که با مشارکت مردمی و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در شهرستان تایباد آغاز شده است با نصب توربین‌های بادی دیگری در سایر مناطق این شهرستان ادامه یابد که این امر می‌تواند افزون بر تأمین بخشی از انرژی برق این شهرستان، زمینه ایجاد اشتغال و صادرات انرژی با کشورهای همسایه را نیز فراهم آورد.

نخستین توربین بادی شهرستان تایباد نخستین توربین بادی شهرستان تایباد

 

پست قبلی
پست جدیدتر

پیام بگذارید