شرکت کارآفرینان نیرومند باد شرقشرکت کارآفرینان نیرومند باد شرقشرکت کارآفرینان نیرومند باد شرق
05135412558
info@karafarinan-nb.com
مشهد شهرک صنعتی توس فاز ۲

«کارآفرینان نیرومندباد شرق» شرکت دانش‌بنیان در حوزه توربین بادی شناخته شد

  • خانه
  • اخبار سایت
  • «کارآفرینان نیرومندباد شرق» شرکت دانش‌بنیان در حوزه توربین بادی شناخته شد
شرکت دانش بنیان

با تأیید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری کشور، شرکت «کارآفرینان نیرومندباد شرق» با عنایت به ساخت محصول توربین بادی، از سال جاری به عنوان یک شرکت دانش‌بنیان در حوزه ماشین‌آلات و تجهیزات پیشرفته شناخته می‌شود.

مدیر شرکت «کارآفرینان نیرومندباد شرق» با اعلام این خبر گفت: پس از طی فرایندی سه ساله در حوزه توربین بادی و طی مراحل تحقیق و توسعه، طراحی و ساخت، موفق به تولید محصول توربین بادی 5 کیلووات شدیم که این امر بر اساس بهره‌گیری از توانمندی‌های داخلی و بومی‌سازی فناوری‌های مربوطه محقق شد. با توجه به ویژگی‌های ممتاز و اصالت فنی این محصول، کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان کشور که زیر نظر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فعالیت دارد، تأییدیه شرکت دانش‌بنیان نوپا نوع یک را برای «کارآفرینان نیرومند باد شرق» صادر کرده است.

سید مرتضی حسینی افزود: صنعت انرژی بادی یکی از صنایع نوین و روبه رشد در سطح جهان محسوب می‌شود که با توجه به محدودیت‌های استفاده از سوخت فسیلی و گرایش به انرژی‌های تجدیدپذیر در سطح بین‌المللی، در یک دهه اخیر مورد توجه بیشتری قرار گرفته است  با توجه به وجود ظرفیت‌های ارزشمند انرژی بادی در ایران و به‌ویژه در شرق کشور از یک سو و خلأ موجود در حوزه دانش و فناوری انرژی بادی از سوی دیگر، فرایند تحقیق و توسعه در این زمینه با مشارکت جمعی از نخبگان دانشگاهی و متخصصان مجرب در حوزه‌های مربوطه از قبیل مهندسی مکانیک، برق، هوا-فضا، کامپوزیت، متالورژی، پلیمر و … طی شد.

وی با اشاره به فرایند ساخت محصول این شرکت دانش‌بنیان تصریح کرد: پس از طی فرایند طراحی و انجام شبیه‌سازی کامپیوتری و تست‌های فنی لازم، نمونه نخست توربین بادی 5 کیلووات ساخته‌شده از زمستان سال 1400 وارد فاز تست‌های میدانی شد و اصلاحات و بهینه‌سازی‌های لازم روی آن صورت گرفت.

مدیر شرکت دانش‌بنیان «کارآفرینان نیرومندباد شرق» در ارتباط با ویژگی‌های فنی این توربین بادی تصریح کرد: این محصول در رده توربین‌های بادی سایز کوچک طبقه‌بندی می‌شود که سیستم کنترل آن گام برقی بوده و با ژنراتور مغناطیس‌دائم کار می‌کند. همچنین به دلیل عدم نیاز به جعبه‌دنده، دارای استهلاک و هزینه‌های تعمیر و نگهداری کمتری است که صرفه فنی و اقتصادی آن را ارتقا می‌دهد.

حسینی با تأکید بر اهمیت بومی‌سازی فناوری‌های روز در شرکت‌های دانش‌بنیان اذعان داشت: عدم وابستگی به کمپانی‌های خارجی جهت تأمین نیازهای صنعتی داخلی می‌تواند افزون بر تسریع رشد صنایع نوین در کشور، سبب اشتغال‌زایی، کارآفرینی و رونق اقتصادی بیشتر شده و نیازهای فنی حوزه‌های مختلف را تأمین نماید.

وی افزود: نکته حائز اهمیت دیگر در این زمینه، پشتیبانی فنی و فرایند تعمیر و نگهداری محصولات صنعتی است. با توجه به عمر توربین‌های بادی که بیش از 20 سال برآورد می‌شود، در صورت طراحی و ساخت محصولات صنعتی در حوزه انرژی بادی و بومی‌سازی فناوری‌های مربوطه، وابستگی به سایر کشورها در این زمینه رفع شده و با ضریب اطمینان بیشتری می‌توان به استفاده از انرژی‌های نو روی آورد.

مدیر شرکت دانش‌بنیان «کارآفرینان نیرومندباد شرق» خاطرنشان کرد: توربین بادی 5 کیلووات محصول این شرکت، پس از انجام آزمون‌های لازم در سایت بادی شهرستان خواف، از چندی پیش در محدوده اطراف شهرستان تایباد نصب شده و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. این محصول با توجه به ابعاد و توان آن، می‌تواند برای تولید پراکنده در مناطق فاقد شبکه برق مفید واقع شود. از این رو در حال طی مراحل صنعتی‌سازی فرایند تولید محصول هستیم.

شرکت دانش بنیان

پست قبلی
پست جدیدتر

1 نظر

پیام بگذارید